تبلیغات
انجمن علمی-دانشجویی زیست شناسی گیاهی دانشگاه الزهرا (س) - بازدید از کارخانه زیست فناور سبز

امروزه با افزایش تولید در صنعت کشاورزی و رشد جمعیت، آلودگی های آب، خاک، هوا و فرسایش خاک، مقاومت به آفات و سموم و گسترش کود شیمیایی، نگرانی هایی در مورد آینده تامین غذا بشر پدید آمده است. در کشاورزی ارگانیک که اساس آن بر مدیریت صحیح خاک و محیط رشد گیاه استوار است به جای استفاده از کود شیمیایی از کودهای طبیعی نظیر خاک برگ، جلبک ها و کودهای حیوانی و زیستی استفاده می شود. 

کودهای میکروبی و میکروارگانیسم های خاک نقش مهمی در کنترل بیماری های گیاه، حذف آفات گیاهی وتبدیل بخشی از مواد معدنی به شکل قابل استفاده برای گیاهان را به عهده دارند. کودهای زیستی از میکروارکانیسم های زنده ای تشکیل شده اند که می توانند به عنوان مکمل کودهای شیمیایی دارای فاکتورهای رشد گیاه مورد استفاده قرار گیرند. آنها نقش مهمی در افزایش حاصلخیزی خاک و تجزیه فضولات و سمیت زدایی خاک های آلوده دارند.

کودهای زیستی به صورت مایه تلقیح میکروبی و به عنون یک ترکیب حاصل سوش های میکروبی موثر و با بازده بالا برای تامین یک یا چند عنصر غذایی مورد نیاز گیاه مصرف می شوند. این میکروارگانیسم ها قادرند یک یا چند عنصر غذایی را از شکل غیرقابل استفاده به شکل قابل استفاده تبدیل کنند. کودهای زیستی نظیر ازتو باکتر محتوی سوش های باکتریایی هستند که ضمن تثبیت و تامین نیتروژن مورد نیاز گیاه ، رشد آنها را از طریق تولید و ترشح ترکیبات طبیعی محرک رشد (هورمون ها ) گیاهی بهبود بخشیده نیاز به مصرف کودهای شیمیایی را کاهش می دهند و باعث حاصلخیزی خاک شده تغذیه گیاه را بهبود می بخشند. بعلاوه هزینه ی تولید کودهای زیستی کم است و هیچگونه ثرات مخرب زیست محیطی و اثر سمی برای انسان ، دام و گیاه ندارند.

همچنین فواید متعددی برای استفاده از ورمی کمپوست در کشاورزی ذکر شده است از جمله می توان به جلوگیری از آلودگی محیط زیست ، پایداری منابع خاک و افزایش ظرفیت نگهداری آب حاک اشاره کرد.

نتایج کاربرد میکوریزا، ورمی‌کمپوست و اسید هیومیک در گیاهان متعددی بررسی شده است که اثرات مثبت کاربرد این کودهای زیستی را بر خصوصیات کمی و کیفی گیاهان دارویی نشان داده و در سطح مزرعه موجب افزایش عملکرد و اجزای عملکرد گیاهان زراعی شده است.

کارخانه زیست فناور سبز یکی از کارخانجات تولید کننده کود زیستی در ایران است که در نزدیکی شهر قم به فعالیت مشغول است. شرکت زیست فناور سبز با هدف توسعه فناوری های نوین کشاورزی در سال ۱۳۸۲ تاسیس شد. این شرکت با تولید کود زیستی فسفاته بارور-۲ با این امید که بتواند به سهم خود گامی در مسیرتوسعه پایدارکشاورزی ایران بردارد قدم به عرصه کشاورزی ایران گذاشت. هم اکنون علاوه بر تولید کود زیستی فسفاته بارور-2، کودهای زیستی ازتوبارور-۱ و پتابارور-۲  نیز از محصولات تولیدی این شرکت می‌باشند یعنی NPK به صورت زیستی در اختیار کشاورزانی قرار می‌گیرد که قصد تولید محصولات ارگانیک را دارند. از محصولات دیگر این شرکت سولفوبارور-1 است که در کنار کودهای گوگردی بهترین پایین آورنده قلیاییت خاک به حساب می‌آید. همچنین انواع مکمل های رویش، زیست مهارگرها و بذر تعدادی از گیاهان زراعی بومی ایران ین شرکت تولید می گردد. در بازدیدی که از این کارخانه با همراهی دکتر محمد علی ملبوبی انجام گرفت دانشجویان با نحوه تولید کودهای زیستی و مراحل انجام کار آشنا شدند.. این شرکت با داشتن واحد تحقیق و توسعه، بر روی محصولات جدید مثل سموم زیستی و کودهای ریز مغذی زیستی نیز تحقیقات و آزمایشاتی به عمل آورده برای رسیدن به کشاورزی پایدار کوشش می‌نماید.


 تاریخ : جمعه 11 اسفند 1396 | 01:51 ق.ظ | نویسنده : دکتر صبورا | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.